Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Pierwsza w historii świata debata krakoska! Czy wszystkie religie prowadzą do Boga?


Pierwsza w historii świata debata krakoska! Czy wszystkie religie prowadzą do Boga?

Wierzymy, że 6 listopada 2024 r. zapisze się jako ważny dzień dla wszystkich pasjonatów debatowania. Wtedy to zorganizowaliśmy pierwszą w historii publiczną debatę krakoską (pisownia regionalna). To projekt, nad którym grupa pracowników Instytutu Filozofii, dr Jakub Pruś, dr hab. Piotr Sikora prof. UIK, dr hab. Jarosław Kucharski, pracuje od 2020 roku. Chodzi o nowy model debaty, w którym – inaczej niż w debacie parlamentarnej czy oksfordzkiej – nie chodzi o to żeby WYGRAĆ z PRZECIWINIKIEM, ale o to, by dowiedzieć się jak najwięcej (czyli zyskać wiedzę, a nie splendor zaorania oponenta). Od kilku lat wspomniani filozofowie prowadzą zarówno badania teoretyczne (żeby pokazać, dlaczego to powinno działać), jak i empiryczne (żeby zobaczyć, jak to działa w praktyce), jeżdżą też do szkół i uniwersytetów, po kraju i po Europie, testując z sukcesem ten model.

W pierwszej publicznej debacie krakoskiej wzięło dwóch specjalistów z zakresu filozofii religii lub religioznawstwa, którzy są też filozofami i teologami: dr Tomasz Dekert i dr hab. Piotr Sikora prof. UIK. Temat był inspirowany gorącą dyskusją wokół  słów papieża Franciszka „Wszystkie religie są drogami do Boga”, a do debaty został wzięty z jednej z szybkich debat na kanale „Logika codzienna” prowadzonym przez dr Prusia: "Wszystkie religie prowadzą do Boga". Czy wszystkie religie są równie prawdziwie? Czy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi modlą się do tego samego Boga? Czy buddyzm i hinduizm i chrześcijaństwo dają człowiekowi mniej więcej to samo? Czy powinniśmy dyskutować o tym, czy dana religia jest „prawdziwa”? Debatę poprowadził ekspert w tego rodzaju debatowaniu: dr Pruś. Nagranie znajduje się na kanale „Logika codzienna”

O debacie można było przeczytać na portalu Onet.pl oraz portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

„Debata krakoska” nastawiona jest na przyrost wiedzy (zarówno debatujących jak i słuchaczy). Początkowa niezgoda w danej kwestii jest okazją do pozyskiwania wiedzy, a nie zaczątkiem konfliktu. W debacie krakoskiej obie strony naprzemiennie przedstawiają swoje argumenty, które metodycznie objaśniają, analizują i krytykują. W premierowej debacie był dwóch debatujących, ale mogą być też kilkuosobowe zespoły, wtedy najczęściej zespoły są 5-osobowe, a każdy ma odrębną rolę w debacie.